První třída

VÍTEJTE VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023

třídní učitelka: Mgr. Romana Holečková

Konzultační hodiny: čtvrtek 14:00 - 15:30

 

23. 11. DEPO2015 - Lovci znaků

Víte, jaký je největší objev lidstva? To dnes zjistili naši prvňáčci - přeci písmo! Zábavy jsme si užili do sytosti a přišli jsme na to, že písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství. I přesto, že ještě neumíme některá písmenka, zvládli jsme se domluvit s robotem Bláborátorem, porazili jsme světelnou šibenici, dokázali jsme napsat text v klínovém písmu nebo jsme vyčistili interaktivní videomappingové město od reklam. Společně se nám podařilo cestou získat všechny znaky a rozšifrovat tajnou zprávu. Prvňáčci byli moc šikovní! 

p. učitelka Romana a p. asistentka Renáta

         

 

11. 11. Den svatého Martina

Dne 11.listopadu 2022 proběhl v 1.třídě Svatomartinský projekt, kde se děti blíže seznámily s příběhem a tradicemi o svatém Martinovi a po celé dopoledne plnily úkoly s ním spjaté. Procvičily si různé úlohy, jak z matematiky, tak i z českého jazyka. Dále měly možnost procvičit si svoji představivost, paměť a logické myšlení a v neposlední řadě nám ukázaly své vlastní výtvarné dovednosti. Celý den jsme zakončily písní To je zlaté posvícení. Dětem se celý projekt moc líbil, nejvíce ocenily ochutnávku domácích svatomartinských rohlíčků.

 

         

 

10. 11. Divadlo Ondřej - Lazy Honza

Dne 10. listopadu měly děti z 1., 2. a 3. třídy ve škole úžasné zpestření v podobě představení divadla Ondřej, které si pro ně připravilo netradičně pojatou pohádku „O líném Honzovi", který se stal králem.  Divadlo bylo hrané i v anglickém jazyce a děti vtáhlo do děje a to doslova, protože se několik malých diváků proměnilo v herce. Zahráli si např. samotného Honzu, princeznu, krále, dědečka, panímámu Škubánkovou nebo draka. Ani ostatním to nemuselo být líto, protože si všichni zazpívali, zatančili a nějak se zapojili. Žáci byli aktivní a také šikovní, takže jsme se nakonec moc pobavili a představení se jednoznačně líbilo. Velkým bonusem bylo procvičení porozumění v anglickém jazyce. Zajímavá diskuze se rozvinula např. u překladu českého slova buchty. 

      

 

1. 11. Divadlo ALFA - Zločin v říši pohádek

Dnes jsme se vydali již podruhé do Divadla ALFA. Tentokrát na velmi pěkné představení s názvem Zločin v říši pohádek. Pro dvojici policistů měl být tento den jen další obyčejná odpolední směna strávená v hlídkovém voze. Jenže to by se jim na zadním sedadle nesměl zničehonic zjevit záhadný stařeček. A že prý budou muset s ním do říše pohádek. Stal se tam totiž zločin, který si žádá detektivy z říše lidí. Jaký zločin se zde udál a jak to celé dopadlo? To už všichni víme! :-)

p. učitelka Romana a p. asistentka Ivana

         

 

25. 10. Náš první projekt HALLOWEEN 🎃👻

V úterý 25. 10. prvňáčky čekal první školní projekt.

Každý žák se u nás ve škole v tento den mění na strašidlo. Slavíme totiž Halloween. Během dopoledne jsme plnili spoustu tematických úkolů, které nebyly vůbec jednoduché. Vyzkoušeli jsme si své znalosti z matematiky a českého jazyka. Vytvořili jsme si tak knížečku, která byla nakonec oceněna halloweenským diplomem. V odpoledním vyučování jsme připravili pro rodiče ovocnou bowli. Později odpoledne byl naplánován program pro rodiče - vystoupení a průvod v okolí školy. Po návratu ze strašidelného průvodu bylo přichystáno občerstvení, které připravili žáci naší školy. K dispozici bylo i ohniště pro opékání buřtů a teplé podzimní nápoje. Celá akce se vyvedla moc hezky! 

p. učitelka Romana

      

 

17. 10. Polanova síň - Na červenou stát!

V pondělí 17. 10. jsme se vydali do Polanovy síně u náměstí. Čekal nás zde program - Na červenou stát! Jak již z názvu vyplývá, jednalo se o divadelní představení, které zábavnou formou představovalo nástrahy silničního provozu po cestě do školy. Vtipný příběh o zebře Matyldě nám připomněl informace o přechodu pro chodce neboli zebře. V příběhu jsme se skamarádili s panem Zeleným a panem Červeným, kteří představovali fungování semaforu. V závěru programu jsme pomohli policii dostihnout piráta silnic. 

Děkujeme za zábavný a poučný program,

p. učitelka Romana a p. asistentka Ivana

         

 

15. 10. Podzimní dílna

V sobotu 15.10. se u nás ve škole konala podzimní dílna. Sešli jsme se spolu s dětmi a s rodiči a každý si mohl vyrobit nějakou podzimní dekoraci. Nabídka byla pestrá, děti si mohly vyrobit zápich do květináče, papírovou dýni, dekoraci ze šišek, podtácek s podzimní tematikou nebo například svícen. V průběhu dílny bylo pro návštěvníky připraveno pohoštění. Celá akce se moc povedla a všichni si domů odnesli povedené výrobky.

      

 

13. 10. Divadlo ALFA - Tři siláci na silnici

Dnes jsme se poprvé společně vydali do Divadla ALFA na představení Tři siláci na silnici. Jednalo se o pohádkovou komedii o třech hrdinech. A co víc, byli to bratři, jak se patří! Byli to náramní siláci, jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma. Doma u maminky. Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost. Řekla jim, že musí vyrazit do světa. Na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři, jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává.

A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva opustili dům, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne.

Děkujeme za hezké a poučné představení,

p. učitelka Romana a p. asistentka Renáta

   

 

6. 10. Projekt: Medové snídaně

Dne 6.10.2022 se děti z 1. a 5.třídy zúčastnily besedy na téma Medová snídaně s paní Mgr. Alenou Machovou z Losiné. Paní Machová si pro děti připravila zajímavou prezentaci, a také s sebou přivezla na ochutnávku různé druhy medů. Děti se dozvěděly základní informace o historii včelařství, o vzniku a správném zpracování medu a také o tom, které výrobky můžeme z pravého včelího vosku vyrobit. Celá akce se velmi vydařila a dětem se moc líbila.

p. asistentka Ivana

                                                  

 

21. 9. Návštěva Techmanie - Barvy kolem nás 

Na středu jsme se s žáky 1. třídy moc těšili. Čekal nás první společný výlet do Techmanie. Zvolili jsme si interaktivní program Barvy kolem nás. V rámci tohoto programu jsme si ukázali základní barvy. Vysvětlili jsme si, jak vzniká duha a jak takovou duhu vyrobit. Naučili jsme duhu chodit a vyzkoušeli jsme si namíchat barvy, které v duze nejsou. Objevili jsme také kouzlo barevných bonbónů ve vodě. Následně jsme si prohlédli několik dalších expozic a vyrazili jsme zpět do školy. Tento výlet se nám líbil, něco nového jsme se naučili, a tak se tam určitě brzy zase vrátíme! :-)

p. učitelka Romana, p. asistentka Renáta

         

 

9. 9. Beseda s Policií ČR - Pes a pravidla

Dnes jsme se společně těšili na besedu, kterou pro nás připravila Policie ČR na téma Pes a pravidla. S paní policistkou jsme si na začátku vysvětlili základní pojmy - policista, policejní vůz, policejní majáky či policejní pes. Dále jsme se zabývali činností policejního příslušníka. Povídali jsme si o tom, co má takový policista v náplni práce. V následující části jsme se zaměřili na to, co dělat v různých situacích, např. vidím zloděje, najdu v přírodě volně pobíhajícího psa. Naučili jsme se kam volat, když se něco takového děje. V předposlední části jsme si vyzkoušeli různé modelové situace, např. nahlášení krádeže, jak se chovat při setkání s cizí paní/pánem a cizím pejskem. Závěr patřil pejskům. Povídali jsme si o jejich chování, co mají/nemají rádi a které povely se u výcviku pejsků používají. Moc děkujeme za příjemnou a poučnou besedu. 

p. učitelka Romana a p. asistentka Ivana

      

 

1. a 2. září - Nástup prvňáčků, první dny ve škole

Tak jsme se dočkali! :-)

Ve čtvrtek 1. září čekalo na prvňáčky slavnostní zahájení školního roku. Spolu s rodiči jsme se sešli v naší nové třídě. Na děti zde čekala krabice s novými pracovními sešity a spoustu dalších zajímavých věcí. Společně s rodiči jsme si zahráli úvodní hru, která nás rozdělila do dvou skupinek. Následně jsme se vydali vybarvit si svá školní trička. Všem dětem se trička náramně povedla! Po návratu do třídy jsme se společně vyfotili a vydali jsme se na procházku ven s paní vychovatelkou Renčou. 

pátek 2. září

Dnes nás čekala těžká zkouška v podobě 4 vyučovacích hodin. Společně jsme se povídali o pravidlech naší třídy, seznamovali jsme se s prostředím třídy i školy. Zahráli jsme si několik her a povídali jsme si o prázdninách. Třetí hodinu jsme se vydali na hudební výchovu, kde jsme si zazpívali známé písničky. Poslední hodinu jsme si prohlíželi pracovní sešity a povídali jsme si o tom, co nás tento rok čeká. Na závěr nás trošku zmohla únava, a tak jsme si četli knížku. Prvňáčci vše krásně zvládli, jsou moc šikovní! :-)

p. učitelka Romana